Günün Sözü
Ya hedefinize göre çalışın ya da çalışabileceğiniz bir hedef belirleyin...
Arşiv
Ekim 2018
P S Ç P C C P
« Tem    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Değerli Yüzme Dostlarımız,

Bilgiye ulaşmanın ve paylaşmanın hız kazandığı, kolaylaştığı bir çağda yaşıyoruz. İnternet sayesinde araştırmalarımızda kısa sürede çok fazla kaynağa ulaşabiliyor, elde ettiğimiz sonuçları ya da bilgileri dünyanın her yerinden milyonlarca kişiyle paylaşabiliyoruz.

Maratonyuzme.com yüzme sporunu düzenli ve ciddi bir hobi olarak yapan ve amatör ruha sahip sporculardan meydana gelen Emrah Özsevim (İnşaat Mühendisi, Bilgisayar Mühendisi ve Yüksek Bilgisayar Mühendisi, Maraton Yüzücü, 2.Kademe Yüzme Antrenörü) tarafından başlatılmış yüzme eğitimleri ve organizasyonları oluşumdur. Yüzme Federasyonu’na bağlı İstanbul Triatlon Spor Kulübü’nün bünyesinde resmi faaliyet göstermektedir. 2012 yılından günümüze 3000’in üzerinde sporcuya eğitim vermiştir.

th__ (1)

me

onden

caprazdan

Bir spor branşının ülkede yaygınlığı yetişkinlerin spor yapması ile doğru orantılıdır, çünkü genç nesiller ebeveynlerini örnek almaktadır. Maratonyuzme.com’un en büyük hedefi yüzme branşını yetişkinler arasında doğru ve bilimsel uygulama anlayışı içinde yaygınlaştırmaktır. Bugünün sporcularını, yarının antrenörlerini yaratmak ve yeni nesillere iyi yüzme tekniği mirası bırakmak için çaba göstermek maratonyuzme.com’un misyonudur.

Geçmişlerinde kulüpte yüzmüş sporcular antrenmansız olsalar bile en fazla 6 aylık bir çalışma ile tekrar eski derecelerine yakın dereceler yüzebilmektedirler. 25 yaş üzeri ve gecmişlerinde yüzme eğitimi almamış sporcu adaylarının kendi çabaları ile ideal bir teknik kazanmaları 5-10 yıl hatta çoğu zaman daha fazla zaman almaktadır.

professionalswimmers_inlanekronomotre

Maratonyuzme.com olarak yüzme sporunda bu açığı kapatarak optimum süratle tüm branşları akıcı ve rahat bir teknikle yüzebilecek duruma gelmenizi sağlıyoruz. Anlaşılacağı üzere; çalışmalarımız yalnızca serbest değil 4 yüzme branşının (kelebek, sırt, kurbağa, serbest) etkili şekilde uygulanmasına yöneliktir. 

Amerika, Avusturalya, Rusya, Balkan ve Doğu Avrupa ülkelerinde tesis sayısının ülkemize göre ciddi derecede fazla olduğu göze çarpmaktadır (2009 yılı itibariyle Moskova’da 123 adet kapalı devlet havuzu bulunmaktadır). Ayrıca söz konusu ülkelerde sabah saat 6:00’da havuzların açıldığını (hatta bazılarının 24 saat hizmet verdiğini) görmekteyiz. Havuza sabah 5:55’de gittiğimizde mesaileri öncesinde yüzmek için kapıda (-5 ila -30 C soğukta) bekleyen 40 yaş üzeri sporcu kuyruğuna rastlayabiliyorsunuz ve akabinde havuza girdiğimizde “banyo yapmak” dan ziyade bireylerin sistemli bir şekilde yüzdüğünü görebiliyoruz.

Bu düşüncelerle, yüzme sporunu bilinçli bir şekilde yaygınlaştırmak amacıyla; mevcut bilgiyi yabancı kaynaklardan tercüme ederek, yorumlayarak, açıklayarak, gerekirse üreterek (üzerine bir şeyler katarak) ve en önemlisi basit ve herkesçe anlaşılabilir bir üslupla paylaşım sağlayacağız.

Kişisel hissiyatlardan (kolumu öyle attığımda daha rahat ediyorum gibi) ziyade tamamen bilimsel ve somut gerçekliklere dayalı bir yol izleyeceğiz, akademik yayınları Türkçe’ye çevirerek, yorumlayarak ve antrenman bilimi ile ilişkilendirerek sonuçları paylaşacağız.

_ (22)

th_971035362_IGBKGCINFF_zsfryeudvz_18-6-2012-20-31-45

Periyodik olarak düzenlediğimiz aktivitelerimiz (yüzme klinikleri ve açık su organizasyonları) sayesinde paylaştığımız teorik bilgilerin pratiğe dönüştürülmesini sağlayacağız. 2012 yılından beri aksatmadan yaptığımız girişimlerimizi her geçen süre içinde geliştirmeye, iyileştirmeye ve anlaşılabilirlik hedefiyle sadeleştirmeye özen gösterip, çağdaş seviyede tutmak için gerekeni yapacağız. En önemlisi de bu misyonumuzu, “Ben Merkezli” ve “Ego Esiri” olmadan bütünlük (takım ruhu) anlayışı içinde gerçekleştirmeye devam edeceğiz. 

Alacağımız geçici mağlubiyetler bizi yolumuzdan geri çeviremez, çünkü yaptığımız işe sonsuz aşkla bağlıyız…

psikoloji
ego merkezlilik

kardeslik

 

Sonuç olarak; “Bilgide Evrensellik”, “Evrensel Özgürlük” , “Ekip Ruhu”, “Birlik ve Beraberlik”, “Toplumsal Başarı” kavramları vizyonumuzun özüdür. Ernest Hemingway de bu öze sahip “Çanlar Kimin için Çalıyor”romanında paylaştığı aşağıdaki mısralarda bunu çok güzel yansıtmış ve romanını evrenselleştirmiştir:

Ada değildir insan, bütün hiç değildir bir başına;
Anakaranın bir parçasıdır,
Bir damladır okyanusta;
Bir toprak tanesini alıp götürse deniz, küçülür Avrupa,
Sanki yiten bir burunmuş,
Dostlarının ya da senin bir yurtluğunmuş gibi,
Ölünce bir insan eksilirim ben,
Çünkü insanoğlunun bir parçasıyım;
İşte bundandır ki sorup durma çanların kimin için çaldığını;
Senin için çalıyor, bizim için çalıyor.
John Donne

İyi bir öğretmen ve iyi bir öğrenci olmaya devam edeceğiz, çünkü öğrenmek için yaşamak, yaşatmak için öğretmek bize keyif vermektedir.

Rüyalarınızın gerçeğe dönüşmesi için önce uykudan uyanmanız gerekmektedir.

Hayallerin gerçeğe dönüştüğü yerdesiniz…

Burada “yüzme”den fazlası var!

Yolumuzun hep birlikte açık olması dileklerimizle,

Maratonyuzme.com